//Psychologia to Nauka, nie czary!

Psychologia to Nauka, nie czary!

W 1965 roku, znany psycholog amerykański Arthur Jensen powiedział:

Tempo postępu naukowego w psychologii klinicznej można mierzyć na podstawie szybkości i przekonania z jakimi odchodzi się od stosowania testu Rorschacha.

Dzisiaj, niemal pół wieku po wypowiedzeniu tych słów i prawie wiek od momentu powstania testu, stanowi on w Polsce podstawę diagnozy w szpitalach psychiatrycznych, w ustalaniu prawa do opieki nad dzieckiem, w sprawach sądowych, bywa wykorzystywany podczas oceny przydatności do pracy a nawet w badaniach naukowych. Dzieje się tak pomimo tego, że setki badań empirycznych nie wykazały jego skuteczności diagnostycznej.

Test Rorschacha to tylko znany przykład jednego z wielu bezwartościowych testów projekcyjnych stosowanych na co dzień przez psychologów. To tylko czubek góry lodowej, jaką jest, nie mająca podstaw empirycznych, a wykorzystywana w psychologii pseudonauka. Stosowana w praktyce przyczynia się do:

  • zbędnego cierpienia ludzi;
  • niesprawiedliwości;
  • utrwalania fałszywego obrazu rzeczywistości.

Klub Sceptyków Polskich, instytucja której jednym z celów jest: chronić opinię publiczną przed dezinformacją w obszarze nauki i demaskować działalność pseudonaukową, która jest niebezpieczna dla ludzi, wraz z ogromną liczbą przedstawicieli nauki, studentów, psychologów praktyków, którym zależy na reputacji tego zawodu oraz obecnych i przyszłych klientów psychologów, protestuje przeciwko kultywowaniu pseudonaukowych mitów, takich jak test Rorschacha i inne testy projekcyjne.

W ramach protestu, świadomi zarówno pozytywnych jak i negatywnych konsekwencji naszych działań, publikujemy w sferze publicznej dokładne tablice testu Rorschacha wraz z typowymi odpowiedziami i ich interpretacjami. To akt desperacji w obliczu wieloletniej ignorancji i obojętności na argumenty pochodzące z badań. Zgodnie z zasadami poprawnej diagnozy test, który jest powszechnie dostępny i znany, nie może być stosowany jako wartościowe narzędzie diagnostyczne. W myśl tej zasady wzywamy wszystkich użytkowników testu do zaniechania stosowania go w  diagnozie psychologicznej.

Akcję wspierają m.in.:

  • Portal Racjonalista.pl
  • Stowarzyszenie Stop Manipulacji
  • Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
  • Psyche – Books&Cafe
  • Polski Portal Psychologii Społecznej
  • Blog: W obronie rozumu
  • Blog: Medycyna, nauka, racjonalizm

Jeśli nie jesteś do końca przekonany co do naszych racji, spójrz co sądzą o tym AUTORYTETY

Przeczytaj o testach projekcyjnych w źródłach BIBLIOGRAFIA

Jeśli masz pytania i wątpliwości, sprawdź, czy nie ma na nie odpowiedzi tutaj: FAQ. Jeśli chciałbyś nam coś zarzucić, sprawdź, czy ktoś nie zrobił tego już przed Tobą i czy nie udzieliliśmy na ten  zarzut odpowiedzi.