//Prof. Elizabeth Loftus laureatem nagrody Johna Maddoxa w 2016 roku!

Prof. Elizabeth Loftus laureatem nagrody Johna Maddoxa w 2016 roku!

Zaledwie miesiąc temu „The Psychologist” przeprowadził z Tomaszem Witkowskim (jeszcze nieopublikowany) króciutki wywiad z okazji ukazania się mojej książki Psychology Led Astray: Cargo Cult in Science and Therapy. Jedno z pytań dotyczyło książek, które wywarły na nim największy wpływ. Bez zastanowienia wymienił jako pierwszą Elizabeth Loftus, uzasadniając to jej niezwykłą intelektualną odwagą. Jakaż była nasza radość, kiedy dowiedzieliśmy się, że zaledwie kilka dni temu została laureatem prestiżowej nagrody Johna Maddoxa, przyznawanej za: „standing up for science”. Poza rzeszą jej wrogów i hejterów, nikt, kto choć trochę rozumie naukę, nie ma najmniejszych wątpliwości co do trafności tegorocznej decyzji. Szczerze i gorąco gratulujemy jej tej nagrody!

Z przykrością jednak musimy oświadczyć, że pomimo wielu poszukiwań, nie znaleźliśmy w polskojęzycznym Internecie ani jednej wzmianki na ten temat. Cóż, chyba nas to niewiele obchodzi, a przynajmniej dziennikarzy i tych, którzy na podstawie fałszywych wspomnień nie zostali jeszcze przez nikogo oskarżeni…

Więcej na temat przyznania tegorocznej nagrody można przeczytać w artykule opublikowanym w „The Guardian„ oraz w innych źródłach angielskojęzycznych:

False memory, manipulation and the tooth fairy, the Financial Times (£).

BBC Radio 4’s Today programme, (from 2:44:45)

BBC World Service Newshour (from 45.11)

Sense in the face of hostilitythe psychologist.

UCI Professor Wins International AwardOrange County Business Journal.

John Maddox Prize win for Elizabeth LoftusGoldsmiths.

UCI professor awarded 2016 John Maddox Prize for Standing up for ScienceUCI News.

Loftus awarded 2016 John Maddox Prize for Standing up for ScienceUCI School of Social Ecology.

AAAS Board Member Elizabeth Loftus Receives Maddox PrizeAAAS.