//Marsz dla Nauki – 22.04.2018 – Zjednoczeni w imię NAUKI!

Marsz dla Nauki – 22.04.2018 – Zjednoczeni w imię NAUKI!

Klub Sceptyków Polskich gorąco popiera idee Marszu dla Nauki, który odbędzie się 22 kwietnia 2018 roku w Warszawie. Zapraszamy do udziału i wsparcia Organizatorów.

W minionym roku Marsze dla Nauki odbyły się w ponad 600 miastach na całym świecie z udziałem setek tysięcy ludzi. W Europie, m.in. we Francji, Niemczech, Irlandii, Austrii, Holandii i Belgii marsze otrzymały wsparcie ze strony krajowych konferencji rektorów. U naszych zachodnich sąsiadów w marszu uczestniczyło ponad 37 tys. osób, z czego 11 tysięcy w Berlinie. Marsz dla Nauki odbył się także u naszych południowych sąsiadów w Pradze.

Nieformalna, prężnie działająca grupa naukowców, lekarzy, studentów i pronaukowych działaczy, podjęła się organizacji Marszu dla Nauki 2018 w Warszawie:

Chcemy zwiększyć świadomość o wartości nauki, jako uniwersalnym narzędziu, które w oceanie sprzecznych informacji ukazuje prawdę, wspomaga społeczeństwo i politykę w podejmowaniu decyzji, a tym samym zapewnia podstawy wolności, sprawiedliwości i człowieczeństwa.

Marsz dla Nauki 2018 w Polsce odbędzie się w Dzień Ziemi, 22 kwietnia, w Warszawie i ma być:
1. Przypomnieniem tego, jak ważna jest nauka jako działalność człowieka.
2. Podkreśleniem roli naukowców w społeczeństwie.
3. Zachęceniem do większych nakładów finansowo-logistycznych na polską naukę i edukację.
4. Wyrazem poparcia dla działań w przestrzeni publicznej opartych na nauce, w szczególności w kwestiach takich jak: smog, medycyna i szczepienia, energetyka, GMO i rolnictwo, klimat, gospodarka przyrodnicza i ochrona środowiska, seksualność człowieka i jego rola oraz rola grupy w społeczeństwie, teoria ewolucji biologicznej, dementowanie “fake newsów”.

Marsz dla Nauki jest całkowicie bezpartyjny, z kompletnym zakazem promowania partii i ruchów politycznych. Flagi i banery ze swoimi logami będą mogły natomiast bez ograniczeń przynieść przedstawiciele uniwersytetów czy jednostek Polskiej Akademii Nauk, natomiast organizacje pozarządowe czy komercyjne, związane z nauką, mogą także używać podczas Marszu swojej identyfikacji graficznej, jednak po ówczesnym uzgodnieniu tego z organizatorami.

Zainteresowanych inicjatywą prosimy o kontakt z koordynatorami ogólnopolskimi lub lokalnymi, według miast.

Polska: marszdlanauki@gmail.com

Warszawa: warszawa.marszdlanauki@gmail.com

Poznań: poznan.marszdlanauki@gmail.com

Kraków: marszdlanaukikrakow@gmail.com

Wrocław: wroclaw.marszdlanauki@gmail.com

Łódź: lodz.marszdlanauki@gmail.com

Gdańsk: trojmiasto.marszdlanauki@gmail.com

Katowice: katowice.marszdlanauki@gmail.com

Szczecin: szczecin.marszdlanauki@gmail.com

Lublin: lublin.marszdlanauki@gmail.com

Bydgoszcz: marszdlanauki.bydgoszcz@gmail.com

Toruń: torun.marszdlanauki@gmail.com

Olsztyn: marszdlanauki.olsztyn@gmail.com