//PRZESĄD, EMPIRIA, NAUKA – wykład dr. Tomasza Witkowskiego

PRZESĄD, EMPIRIA, NAUKA – wykład dr. Tomasza Witkowskiego

22.04.2018 po raz kolejny odbędzie się na całym świecie, w tym również w Polsce, Marsz dla nauki. Klub Sceptyków Polskich wraz z innymi organizacjami i osobami wspiera ideę i organizację Marszu. Współzałożyciel KSP, dr. Tomasz Witkowski, wygłosi w ramach wydarzeń towarzyszących Marszowi wykłady we Wrocławiu i Warszawie. Temat wykładów: „Przesąd, empiria, nauka. O potrzebie upowszechnianie naukowego obrazu świata”

Mózg człowieka jest niezwykle sprawnym instrumentem poszukującym związków przyczynowo-skutkowych. To wynik działania ewolucji, w toku której osobniki szybciej identyfikujące takie związki miały większe szanse na przeżycie. Ale efektem ubocznym tej funkcji jest dostrzeganie zależności i wzorców również tam, gdzie ich nie ma. Pozbawiony narzędzi krytycznego myślenia mózg ludzki generuje przesądy, pseudonaukowe twierdzenia. Czy nie powinniśmy zaakceptować ich jako naturalnego wytworu sprawnie działającego umysłu? Podczas wykładu Tomasz Witkowski pokaże, w jaki sposób „nieszkodliwe” przesądy i pseudonaukowe twierdzenia wpływają na naszą rzeczywistość i porządek społeczny prowadząc w skrajnych przypadkach do ogromnych kosztów, nieszczęść a nawet śmierci wielu ludzi. Te negatywne efekty to wynik tolerancji dla pseudonauki w obszarze takich nauk, jak psychologia, medycyna, ale również w naukach technicznych, prawie i bankowości.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Wykłady odbędą się:

Warszawa,  12 kwietnia 2018 roku, godz. 16:45, ul. Dobra 55, Sala 3.014 (3 piętro koło windy)

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/120410358808244/

Wrocław, 14 kwietnia 2018 roku, godz. 12:20, Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, ul.  Fryderyka Joliot-Curie 14a , sala 1.03

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/220575268714526/

Zapraszamy do śledzenia wydarzeń towarzyszących na stronach organizatorów:

http://www.marszdlanauki.pl/

oraz na Facebooku:

https://www.facebook.com/Marszdlanaukipolska/