//Wykład KSP z Europejskiego Kongresu Sceptyków

Wykład KSP z Europejskiego Kongresu Sceptyków

Dla tych którzy nie mogli wybrać się nami do Sztokholmu mamy prezent!

Wykład dr Tomasza Witkowskiego z Europejskiego Kongresu Sceptyków w Sztokholmie – wystarczy kliknąć na link poniżej. Zapraszamy.

http://urplay.se/Produkter/178893-UR-Samtiden-Skeptikerkongressen-2013-Ar-cargokult-vetenskap

Wykład dr. Tomasza Witkowskiego, pt. „Is psychology a cargo-cult science?” wygłoszony w sierpniu podczas tegorocznego Kongresu Sceptyków, który odbył się w Sztokholmie.

Ludność niektórych wysp Oceanu Spokojnego widząc, iż biali ludzie budują pasy startowe i lądowiska, czego wynikiem były lądujące samoloty z żywnością i innymi dobrami, zaczęła ich naśladować. W świadomości tubylców samoloty przylatywały z nieba i były kierowane na ziemię przez bogów, którzy zsyłali wszelkiego rodzaju dobra materialne. W ten sposób powstał kult cargo.

W 1974 roku Richard Feynman, fizyk i laureat nagrody Nobla porównał psychologię i nauki społeczne do kultu cargo. Stwierdził, że nauki te naśladują działania nauk przyrodniczych podobnie jak wyznawcy kultu cargo naśladują czynności związane ze sprowadzaniem na ziemię samolotów. Zdaniem Feynmana, nauki społeczne (m.in psychologia) nie przynoszą efektów, podobnie jak wyznawcy kultu cargo nie doprowadzają do wylądowania na ich lotniskach jakichkolwiek samolotów.

Kluczowym punktem wystąpienia są odpowiedzi na pytania:
– Co decyduje o tym, że nauki społeczne (w tym psychologia) przybierają charakter kultu cargo?
– Czy psychologia jako dyscyplina naukowa i nauka stosowana nieuchronnie przybiera formę „kultu cargo”?
– Jakie są przykłady pożytecznego zastosowania wiedzy psychologicznej, opierającej się na empirycznych badaniach?