//Zasada ‚Primum non nocere’ w psychoterapii: podejście oparte na nauce

Zasada ‚Primum non nocere’ w psychoterapii: podejście oparte na nauce

„Po pierwsze, nie szkodzić” – zasada, która cieszy się praktycznie bezwarunkową akceptacją przez całą ludzką cywilizację, przynajmniej wtedy, gdy dotyczy interwencji medycznych. Jest wbijana do głów studentów medycyny od pierwszej lekcji. Jest tak uniwersalny, że traktujemy ją jako część przysięgi Hipokratesa, choć w rzeczywistości nigdy nią była…

Zapaszmy do lektury artykułu, pt.

The Primum non nocere principle in psychotherapy: A science based approach

Porusza on niezwykle ważną kwestię jak ma się zasada powszechnie uznawana w terapii medycznej, by „po pierwsze – nie szkodzić”, do psychoterapii oraz czym jest psychoterapia bazująca na naukowym podejściu i dowodach empirycznych płynących z badań.

Autor, dr Tomasz Witkowski, współzałożyciel Klubu Sceptyków Polskich, autor m. in. dwutomowej „Zakazanej psychologii” (tom I.: 2009, wyd. 2: 2015; tom II. 2013), „Psychoterapii bez makijażu” (2018) oraz „Psychology Led Astray: Cargo Cult in Science and Therapy” (2016) i „Psychology Gone Wrong: The Dark Sides of Science and Therapy” (współautor” dr n.med. Maciej Zatoński, 2015) jest również autorem ponad 40 artykułów naukowych i około 200 popularyzujących naukę. Regularnie pisze dla BPS Research Digest.

Artykuł, którego lekturę polecamy to inauguracyjny post na znanej stronie internetowej Science-Based Medicine.
Zapraszamy do odwiedzania tej strony!